„Искаме при нас да учат добрите чуждестранни студенти” – твърдят в Швейцария

22.08.2011

Висшето образование в Швейцария е традиционна европейска и световна марка за качество и престиж. Днес изданието Welt съобщи, че висшите учебни заведения в алпийската страна на часовниците и шоколада са въвели нови ограничения, важащи основно за прием на студенти от Германия. Това се прави с оглед на запазването на качеството на образователните услуги, предвид засиления интерес към следването в Швейцария от страна на немските студенти. Новите правила, с които трябва да се съобразяват, интересуващите се от образователен обмен германски университети, предвиждат на желаещите да учат на швейцарска земя да бъде предоставян специален достъп, които влиза в сила още през идния семестър. За останалите немски учащи се също са предвидени някои ограничения. Така например, университетите в Цюрих и Берн изискват, средната оценка в зрелостната диплома да бъде 2, което в Швейцария съответства на оценката 5. От своя страна висшите учебни заведения в Базел, Женева, Лозана, Люцерн, Фрибруг и Нойнбург искат от студентите дори бал 2,5. Новите правила за прием в швейцарските университети са били разработени от работна група, участниците в която са ректорите на едни от водещите учебни заведения в страната. Президентът на този комитет Антонио Лоприно убедено заяви пред журналистите: „Новото регулиране ще позволи да бъде подобрено качеството на обучение. Открити сме за всички чуждестранни студенти, но не искаме да приемаме, който ни падне, а желаем при нас да се обучават добрите учащи се”. Новите условия за прием на чужденците са въведени във всички висши учебни заведения в Швейцария с изключение на Университета Санкт-Гален и италоезичните образователни институции в кантона Тичино.

 

Образованието в САЩ традиционно е насочено към това да развива съобразителността и най-разнообразен букет от умения у своите възпитаници като самостоятелност, гъвкавост на ума и т.н. Вчера NBC News разпространи новината, че 12-годишна ученичка от град Фитцджералд, щата Джорджия е разкрила обир, с които не е могла да се справи местната полиция. При куриозния случай седмокласничката Джесика Мейпъл самостоятелно проследила престъпника, който през месец юли тази година ограбил дома на собствената й прабаба. Самото момиче по време на инцидента се намирало на летен детски лагер в Атланта, а с разкриването на кражбата се заело, след като се върнало от въпросната почивка. Изданието ABC добавя, че след огледа на местопрестъплението полицаите заявили, че престъпникът е проникнал в къщата, отваряйки входната врата с ключ, защото липсвали следи от взлом. Междувременно Джесика, знаейки че само родителите й имат ключове от този дом, открила следи от насилствено проникване в собствеността на прабаба й по семейния гараж. Тя съобщила за находката си на полицаите (изпочупени стъкла и отпечатъци от пръсти), но не прекратила собственото си разследване. Ученичката от Джорджия влязла в намираща се наблизо заложна къща и видяла там да се предлагат откраднатите вещи на прабаба й. Собственикът на заложния магазин разказал, че единият от престъпниците е негов редовен клиент и даже предоставил копие от личните му документи за самоличност. За това Джесика също съобщила в полицията, след което придружена от майка си отишла в къщата на злосторника. „С мама отидохме при него и го попитахме, защо го е направил, той отначало отричаше, но после призна пред нас всичко”, споделя 12-годишната ученичка пред журналистите. В момента е образувано официално следствие на базата на предоставения от Джесика доказателствен материал.

 

Висшето образование в Япония обменя академичен опит с българското с помощта на наш сънародник, професор от университета Дошиша в Киото, информират от Софийския университет. Тези дни проф. Иван Танев представя пред родната специализирана публика за първи път у нас лекционен курс на тема "Среда за XML –базирано генетично програмиране". Лекциите основно са насочени към интересуващите се от проблематиката в тази сфера български студенти. Мястото на провеждането им е зала Мусала във Факултета по математика и информатика на СУ (20-21-22 август 2011г). Курсът е с отворен достъп за всички желаещи след предварително записване в стая 209А на ФМИ. Иван Танев е у нас по покана на образователния проект на Мусала Софт и ФМИ - Академия за IT лидери. Професорът е преподавател в департамента по дизайн на информационни системи в японския университет Дошиша. Танев завършва висшето си образование в Русия, където защитава и докторантура. В страната на изгряващото слънце пък той получава втора докторска степен с тезата си за Мета–компютърно интегриране на генетично програмиране при клъстери. Постепенно проф. Танев се превръща в автор на множество изследвания за генетично програмиране и приложение в роботиката. По време на лекционния си курс във ФМИ той ще представи дизайнерската философия, изпълнението и различните приложения на XML-базираното генетично програмиране, което лежи в основата на създаването на роботизирани прототипи.

 

Висшето образование в Германия може неочаквано да се превърне в местната сензация на годината, заради едно изненадващо решение на немския Финансов федерален съд, коментира „Дойче Веле”. Въпросното съдебно постановление, според наблюдателите, е в състояние значително да облекчи положение на студентите в страната на Гьоте. По силата му в бъдеще техните разходи за образование няма да бъдат облагани с данъци. В момента се очаква тежката дума на министерството на финансите по въпроса. Решението на Федералния финансов съд (Bundesfinanzhof) за признаването на разходите, отиващи за обучение, за издръжка, свързана с професионалната дейност, макар и на пръв поглед да изглежда бюрократична дреболия, може на практика да се окаже едно от най-големите събития на годината в Германия. По този начин държавата рискува да се раздели с милиарди евро, идващи от данъчно облагане. Последното от своя страна може да доведе до кардинален обрат в немската данъчна политика.

 

Но какво всъщност на практика се случи в Германия? Авиопилот и момиче учещо медицина се обърнаха с иск към Финансовия федерален съд, след като данъчните институции им отказали да им признаят разходите за обучение за издръжка, свързана с професионалната им дейност или с други думи за разходи, които не подлежат на облагане с данъци. Немският съд не е „просто съд”, коментират още от „Дойче Веле”, а и най-висшата инстанция по данъчните въпроси. Именно той на 17 август удовлетвори иска на пилота и студентката, като по този начин създаде важен прецедент. Само едно денонощие след съобщението за въпросното съдебно решение, в интернет се появиха многочислени препоръки на специализираните финансови експерти към студентите и тези, които наскоро са завършили университет, да се обръщат към данъчните ведомства и със задна дата да регистрират разходите си за образование. Списание Stern публикува наскоро любопитни разчети свързани с горепосочената ситуация. Според авторите на изданието, ако обучението излиза на даден студент 30 000 евро, той декларира разходите си в данъчното ведомство. Завършвайки образованието си, същият през първата година взема 40 000 евро. От въпросната сума той декларира, че 30 хиляди са за обучението му и излиза, че ще плати годишен данък само върху 10 000. Или с други думи, един бивш студент, дори да получава високо заплащане, може през първата година от обучението си практически да не плаща данъци. Ако се вземе под внимание броя на студентите в Германия, се получава, че държавният бюджет може да се лиши от постъпления, възлизащи на милиарди евро.

 

В момента цялото немско обществено внимание е отправено към финансовото министерство, което може да наложи вето върху решението на Федералния финансов съд. Другата алтернатива е законодателството да се промени въз основа на прецедента с неговата присъда. Засега пресцентърът на министерството на финансите отказва да коментира решението на съда до „изясняване на възможните последствия от същото”, информира телевизия ARD. Ако то наложи вето, то това ще бъде доста непопулярно решение, защото обществения прием на присъдата бе доста позитивен. Политическия контекст на ситуацията от друга страна се задава от декларираното публично намерение на управляващата коалиция през месец юли тази година за известно понижаване на данъците в Германия. Защо то да не засегне студентите? – задава риторичният въпрос журналистическият екип на „Дойче Веле”. Според наблюдателите на тази медия, това е една разумна мярка на фона на недостига на специалисти на немския пазар на труда. Съществуват опасения обаче, че ако кабинетът даде зелена светлина на практиката, облекчаваща финансово студентите, на базата на създадения съдебен прецедент, то това може да стане за сметка на намаляването на средствата за други техни досегашни социални придобивки.

 

За повече информация за условията за кандидатстване и обучението в най-добрите университети в света, консултации и контакти:

 

РОДИНА - България,

гр. София 1000

ул. "Ген. Й. Горко" 74, ет. 1

Телефони: +359 2 988 86 04

+359 887 099 730

Факс: +3592 950 25 11

E-mail:office.bery1@gmail.com

 

РОДИНА – България,

гр. Варна 9000,

ул. Любен Каравелов № 6

Телефони: 07001 84 48

0885 31 24 60

Факс: +3592 950 25 11

E-mail:sofia_varna@abv.bg

Изпрати на приятел