Медицинското застраховане на чуждестранните студенти в Германия

11.08.2011

Висшето образование в Германия отдавна традиционно привлича със своето качество и престиж хиляди български студенти, желаещи да продължат обучението си след гимназия зад граница. Тези дни „Дойче Веле” публикува интересна статия, проблематизираща важната тема за задължителното медицинско застраховане, изисквано при постъпване в немски университет. По отношение на горепосоченото, един чуждестранен студент в Германия има две възможности – или да избере касата на официалното здравно застраховане или да се довери на частни компании. И така, какво трябва да се има предвид, за да може даден учащ се да се спре на най-подходящата опция?

 

Както вече споменахме, всеки студент в Германия подлежи на задължително медицинско застраховане (gesetzliche Krankenversicherung). Също така по закон учащите се имат правото на преференциална такса, относно застраховките си за целия период на своето обучение. Този, който е учил над 14 семестъра, без да променя специалността си или е навършил 30 години, по правило се лишава от това право. Учещите в колежи (доуниверситетска подготовка), каращите подготвителни езикови курсове и аспирантите могат да избират между здравната каса (Krankenkasse) и частна застрахователна компания. Студентите също имат възможност да се откажат от задължителното застраховане и да предпочетат частното (private Krankenversicherung). Корнелия Тане, консултант на организацията за съдействие на учащите се (Studentenwerk) към Кьолнския университет, споделя пред „Дойче Веле” обаче, че „преди да се решат на подобна стъпка, си струва добре да премислят нещата”. Тя подчертава, че веднъж излезли от системата на задължителното застраховане, студентите не могат да се върнат в нея, преди да са напуснали университета си и да са си намерили работа.

 

Според Рене Кашмер, немски застрахователен експерт, медицинските застраховки, предлагани от частни компании, са най-подходящи за онези чуждестранни учащи се, които не планират да останат в Германия, след завършването на висшето си образование. За такъв тип студенти съществуват специални договори със срок на действие не по-голям от 60-72 месеца. Ако един учащ се иска да избере частна компания, то той може да се застрахова по подобен начин в течение на първите три месеца след постъпването си в немски университет. За това е необходимо той да се свърже с една от здравните каси и да получи справка за освобождаване от задължително застраховане (Befreiung von der Versicherungspflicht), която трябва да представи в администрацията на своето висше училище.

 

Задължителното застраховане в Германия обхваща само най-необходимите медицински услуги. Клиентите на здравните каси могат да се обръщат единствено към лекарите, които работят в рамките на тази система. За разлика от тази практика, разнообразието от услуги предлагани от частните компании варира в зависимост от индивидуалните желания и условията посочени в конкретните договори и може да включва в себе си, да кажем, дори лечение с алтернативна медицина, поставяне на зъбни протези или курортно лечение. Клиентите на частните застрахователни компании не са ограничени и в избора си на лекуващ лекар. Още една съществена разлика е размерът на месечните вноски. Рене Кашмер пояснява пред „Дойче Веле”, че студентската тарифа по една застраховка е от порядъка на 75 евро месечно и включва клауза за плащането й в случай на необходимост от излизане от системата (Pflegeversicherung). Стойността на частната застраховка се колебае от 30 до няколкостотин хиляди евро и зависи от избора на услугите и състоянието на здравето на застрахования. Преди да бъде подписан съответният договор с частна компания, студентът задължително трябва внимателно да прочете под какви условия поставя подписа си. В някои случаи с достигането на определена възраст размерът на застрахователната вноска може рязко да се увеличи.

 

Освен задължителната медицинска застраховка, един студент учещ в Германия при желание може да се застрахова и за отговорност при причиняване на вреда (Haftpflichtversicherung). Рене Кашмер пояснява пред журналистите: „Ако един младеж неумишлено причини вреда, например, излее вино на скъп килим, когато е на гости или случайно одраска нечий автомобил, карайки колело, то по силата на тази застраховка на потърпевшото лице ще бъдат компенсирани щетите.” Тази възможност е от полза за студентите, например, които в хода на обучението си работят със скъпо оборудване. Също на доброволен принцип, може да бъде сключен и договор за застраховане от нещастни случаи (Unfallversicherung). На студентите, които планират да карат практики извън Германия или да вземат някой и друг семестър в университет, намиращ се в друга държава, се препоръчва да се застраховат и за пътуване в чужбина (Auslandsreiseversicherung). Рене Кашмер също така споделя, че не е зле тези учащи се, които планират да останат в страната на Гьоте и там да работят след завършването си, да се застраховат още от университетската скамейка за случай на евентуална загуба на професионалната трудоспособност (Berufsunfähigkeit). Специалистът също така подчертава пред „Дойче Веле”, че подробна консултация по въпросите на медицинското застраховане може да бъде получена в международния отдел на един или друг немски ВУЗ, в организациите за съдействие на студентите или директно в някоя от касите за здравно застраховане или в офиса на която и да е частна компания работеща в тази сфера.

 

За повече информация за условията за кандидатстване и обучението в най-добрите университети в света, консултации и контакти:

 

РОДИНА - България,

гр. София 1000

ул. "Ген. Й. Горко" 74, ет. 1

Телефони: +359 2 988 86 04

+359 887 099 730

Факс: +3592 950 25 11

E-mail:office.bery1@gmail.com

 

РОДИНА – България,

гр. Варна 9000,

ул. Любен Каравелов № 6

Телефони: 07001 84 48

0885 31 24 60

Факс: +3592 950 25 11

E-mail:sofia_varna@abv.bg

Изпрати на приятел