Публикуваха рейтинг на магистърските програми по информатика в Германия

23.01.2011

Ако искате да учите магистратура по информатика в Германия, то това е отличен избор, според авторите на рейтинга CHE-BITKOM MasterRanking Informatik, публикуван през декември 2010 година, коментира Дойче Веле. Той обхваща немскоезичните програми по тази специалност в Германия и показва, че студентите в тях определено са доволни от образованието си. За Щефан Пфистерер това, че учащите се са били толкова позитивни в отговорите си е било голямата изненада за проектния екип. Пфистерер е експерт по въпросите на образованието и заетостта към Федералното обединение за информация, телекомуникация и нови медии (BITKOM). Цялостният проект за този рейтинг CHE-BITKOM MasterRanking Informatik е резултат от сътрудничеството на три организации – обединението BITKOM, ежеседмичника Die Zeit и Центърът за развитие на висшето образование (CHE), традиционно занимаващ се с изготвянето на класации на немските висши учебни заведения.

 

В рамките на изследването сътрудниците на центъра са се допитали до студентите, каращи магистратури в специалността Информатика от 60 германски висши училища – както университети, така и школи за висше образование от типа Fachhochschule. На 1300 респонденти е било предложено да оценят различните аспекти на обучението си по скалата от 1 (отлично) до 6 (много лошо).

 

Както сочат резултатите, решението да продължат образованието си в магистърски програми випускниците-бакалаври вземат преди всичко, заради това, че степента магистър им е необходима за бъдещото им кариерно развитие. Четири от пет отговорили считат, че тя им дава по-големи възможности за професионален растеж. 40 процента от респондентите планират да останат на научното поприще и разглеждат степента магистър като необходимата степен, която ще ги доближи до една бъдеща аспирантура.

 

85 на сто от студентите са доволни от условията на обучение в немските магистърски програми, сочат резултатите. Отговорите им варират между изказване на отлични и много добри впечатления от образователния процес в тях. Като техни плюсове се посочват такива фактори като добрата организация на обучението, приятната атмосфера във висшите училища и чудесната работа, която вършат за студентите университетските куратори, натоварени с отговорността да им помагат при решаването на проблеми от най-различно естество. По тези показатели  и университетите и останалите висши учебни заведения в Германия получават впечатляващия резултат от 1,4-2 бала.

 

Участието на студентите в научноизследователската работа също е повод за немалко удовлетворение от тяхна страна. Тази възможност се обезпечава от техните университети, както пък останалите висши училища им предоставят опцията да практикуват наученото на теория. Щефан Пфистерер все пак отбелязва, едно малко различие в оценките: „По много формални аспекти, като достъпа да учебни мероприятия или прозрачността на системата на оценяване, висшите училища Fachhochschulen получават по-добри оценки от университетите.” Според него, те обикновено са по-компактни от университетите и заради това студентите имат по-голяма възможност за личен контакт с преподавателите. Това видимо се отразява и на успеха на учащите се. Според официалната статистика, студентите учещи в Fachhochschulen много по-рядко прекъсват обучението си, в сравнение с връстниците си в университетите.

 

На първите места в рейтинга за немскоезични магистърски програми по информатика се нареждат Аугсбургският университет (Universität Augsburg) и частният Институт „Хасо Платнер” в Потсдам (Hasso-Plattner-Institut). Тези германски висши учебни заведения са получили най-добрите отзиви по най-голяма част от зададените критерии за оценяване от страна на студентите, бъдещи магистри. Близо до групата на лидерите е и Университетът RWTH Aachen и тези в Хановер, Падерборн и Саарбрюкен.

 

Висшите училища Fachhochschulen са били оценявани в рейтинга отделно от университетите. Първенец в тази класация е станало Висшето училище Бон-Рейн-Зиг (Hochschule Bonn-Rhein-Sieg). След него по рейтинг се нареждат още Горноавстрийската висша школа в Хагенберг (Fachhochschule Oberösterreich), както и висшите учебни заведения във Фуртванген, Карлсруе, Ройтлинген, Трир и Цвиккау, а също така и Висшата школа Рейн-Ман във Висбаден (Hochschule RheinMain).

 

За повече информация за условията за кандидатстване и обучението в най-добрите университети в света, консултации и контакти:

 

РОДИНА - България,

гр. София 1000

ул. "Ген. Й. Гурко" 74, ет. 1

Телефони: +359 2 988 86 04

+359 887 099 730

Факс: +3592 950 25 11

E-mail:office.bery1@gmail.com

 

РОДИНА – България,

гр. Варна 9000,

ул. Любен Каравелов № 6

Телефони: 07001 84 48

0885 31 24 60

Факс: +3592 950 25 11

E-mail:sofia_varna@abv.bg

Изпрати на приятел